Znikną zażalenia poziome? Nadchodzą istotne zmiany w procedurze cywilnej!
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada uproszczenie procedury cywilnej poprzez zlikwidowanie zażaleń poziomych, czyli możliwości rozpoznania zaskarżonego orzeczenia przez ten sam sąd, ale w innym składzie. Taka możliwość istniała w postępowaniach egzekucyjnych od 2019 roku.
Czemu mają służyć proponowane zmiany?
Odciążenie sądów i przyspieszenie postępowań – sądy niższej instancji nie były odpowiednio przygotowane do szybkiego rozpoznawania takich środków zaskarżenia. Powrót do tradycyjnego modelu ma na celu skrócenie czasu rozpoznawania zażaleń. W praktyce pojawiają się wątpliwości, który sąd powinien rozstrzygnąć zażalenie i w jakim składzie.
Redukcja potencjalnych konfliktów i zabezpieczenie prawa stron – wprowadzenie zażaleń poziomych budziło wątpliwości co do bezstronności orzekania, gdy ten sam sąd miał oceniać decyzje swoich kolegów. Powrót do zażaleń rozpoznawanych przez sąd wyższej instancji minimalizuje takie ryzyko.
Spójność i jakość orzecznictwa – sąd wyższej instancji, dysponując szerszą perspektywą i doświadczeniem, ma większą zdolność do zapewnienia jednolitej wykładni przepisów w ramach danego okręgu czy apelacji.